حسادت در کودکان

حسادت در کودکان بین سنین سه تا هفت سال فراوان دیده می شود تولد یک نوزاد جدید در خانواده و توجه والدین و سایر بستگان به او ، می تواند حسادت کودک را برانگیخته کند.

 

 

 

کودکی که تا کنون تنها فرزند یا کوچکترین فرزندخانواده و موردتوجه والدین بوده است با تولد برادر یا خواهر تا مدتی دچار اشکالات رفتاری می شود و گاه این مشکلات به صورت واکنش های غیر معقول و حتی تهاجم به نوزاد جدید خودنمایی می کند و گاه موجب شب ادراری یا مشکلات عاطفی دیگر می شود.

هوشیاری پدر و مادر و توجه طبیعی به کودک بزرگتر تا اندازه ی زیادی به حل مشکل کمک می کند و حسادت را به مرور از بین می برد . مخصوصا پدر می تواند در ساعتی که مادر مشغول مراقبت از کودک تازه وارد است ، به کودک بزرگتر توجه بیشتری کند

بزرگسالان و مربیان باید از مقایسه ی کودکان با یکدیگر و تبعیض بین آن ها شدیدا پرهیز کنند و به کودکان توجه یکسانی داشته باشند و اگر قصد تشویق یکی از  آن ها را دارند ، نباید موجبات رنجش دیگران را فراهم کنند . کودکان در سنین سه تا شش سالگی علاقه ی شدیدی به مربی خود دارند و سعی می کنند توجه او را به خود جلب کنند . از این رو مربی باید توجه داشته باشد که اگر کودکی بیش از اندازه مورد محبت او قرار گیرد، حسادت سایر کودکان را بر می انگیزد .

معمولا شدیدترین دوره ی حسادت کودک تا شش سالگی است؛چون در این مدت کودک به والدین خود سخت وابسته است و علایق او در خارج از محیط خانواده بسیار کم است ؛ ولی به مرور در میان دوستان و همسالان خود در مدرسه جایگاهی پیدا می کند؛ در این موقع ، تحمل کودک در خانواده ، زیاد مشکل نخواهد بود.

 

منابع : سیف ؛ سوسن – لطف آبادی ؛حسین : روانشناسی رشد

کریمی نوری،رضا- کدیور؛پروین: از سه تا هفت سالگی

نویسنده: نیلوفر یوسفخانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *